dr inż. Adam Grześkowiak
Vademecum nawożenia czyli zbiór podstawowych, praktycznych informacji o nawożeniu
Spis Treści
VI.1. Nawozy azotowe VI.3. Nawozy wieloskładnikowe

VI. Charakterystyka nawozów GRUPY AZOTY
VI.2. Nawozy azotowe z siarką

Realizując zapotrzebowanie rynku Grupa Azoty poleca swoje nawozy z siarką. Produkują je zarówno w Tarnowie, jak i w Policach i Kędzierzynie.

Saletrosan® 26 Makro – nawóz azotowy N(S) 26-(13)
Saletrosan® 26 Makro to nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Granule wielkości 2-6 mm, nie mniej niż 95% masy nawozu. Gęstość nasypowa: 0,98 kg/dm3.

Saletrosan® 26 Makro to mieszanina azotanu amonu i siarczanu amonu z dodatkiem mączki dolomitowej, bogatej w wapń i magnez.

Nawóz zawiera 26% azotu (N), w tym 19% w formie amonowej i 7% w formie saletrzanej. Zawiera także 13% siarki (S), [stanowi to 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3)], rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

STOSOWANIE: Nawóz ten zaleca się stosować wiosną, pogłównie na rośliny ozime, szczególnie na rzepak ozimy i zboża ozime. Polecany także do stosowania wczesną wiosną pod wszystkie inne rośliny uprawne: zboża jare, kukurydzę, rośliny przemysłowe i okopowe oraz w uprawie warzyw i sadownictwie. Saletrosan® 26 Makro jest niezastąpiony w nawożeniu roślin krzyżowych (rzepak, rzepik, gorczyca, kapusty, kalafior, kalarepa), strączkowych, ziemniaka, cebuli, pora, czosnku i chrzanu. Bardzo efektywny na glebach organicznych, szczególnie na użytkach zielonych. Stosując Saletrosan® 26 Makro przedsiewnie, najlepiej płytko wymieszać go z glebą, a pogłównie najlepiej stosować przed spodziewanym deszczem. Uprawy wieloletnie nawozić wiosną.

Polifoska® 21 – nawóz azotowy N(MgS 21-(4-35)
Polifoska® 21 zawiera 21% azotu (N), w tym 8% w formie amidowej i 13% w formie amonowej. Nawóz zawiera 4% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i siarczanu rozpuszczalnego w wodzie i 35% trójtlenku siarki (SO3), czyli 14% S rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. Gęstość nasypowa: 0,9-1,0 kg/dm3. Więcej informacji na:

STOSOWANIE: Polifoskę® 21 zaleca się stosować wiosną, pogłównie na rośliny ozime, szczególnie na rzepak ozimy i zboża ozime. Pod rośliny jare najlepiej stosować przedsiewnie, wiosną. Niezastąpiona w nawożeniu roślin krzyżowych (rzepak, rzepik, gorczyca, kapusty, kalafior, kalarepa), strączkowych, ziemniaka, cebuli, pora, czosnku i chrzanu. Bardzo efektywna i polecana wczesną wiosną na gleby organiczne, o tej porze roku dokładnie wymyte z siarki przyswajalnej.

Siarczan Amonu AS 21 – nawóz azotowy N(S) 21-(24)
Nawóz krystaliczny o zabarwieniu od kremowego do szaro-beżowego, nie zbrylający się trwale. Siarczan Amonu AS 21 zawiera 21% azotu (N) w formie amonowej i 24% siarki (S), rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu; stanowi to 60% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3).

Kategoria uziarnienia Wielkość
(mm)
Udział
frakcji
Gęstość nasypowa
(kg/dm3)
Siarczan Amonu AS 21 Selekcjonowany
zawartość kryształu o wymiarach powyżej
 
3,55
 
min. 70%
 
1,035
Siarczan Amonu AS 21 Makro
zawartość kryształu o wymiarach powyżej
zawartość kryształu o wymiarach między
zawartość kryształu o wymiarach poniżej
 
4,0
1,0 – 4,0
1,0
 
max. 5%
min. 90%
max. 5%
1,025
Siarczan Amonu AS 21 Standard
zawartość kryształu o wymiarach między
zawartość kryształu o wymiarach poniżej
 
1,0 – 2,0
1,0
 
min. 35%
max. 65%
1,06
Siarczan Amonu AS 21 Krystaliczny
zawartość kryształu o wymiarach powyżej
 
1,0
 
min. 75%
 
1,15


STOSOWANIE: Siarczan Amonu AS 21 jako nawóz wiosenny może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie. Szczególnie polecany do wczesno wiosennego nawożenia roślin krzyżowych (rzepak, rzepik, gorczyca, kapusty, kalafior, kalarepa), roślin strączkowych, ziemniaka, cebuli, pora, czosnku i chrzanu. Siarczan Amonu AS 21 zaleca się stosować w pierwszej kolejności przedsiewnie lub przed zabiegami uprawowymi, by wymieszać go z glebą lub pogłównie przed spodziewanym deszczem.

Ze względu na higroskopijność Siarczan Amonu AS 21 można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z nawozami: saletra amonowa, Polidap®, Polifoska®, Polimag® S oraz z solą potasową, pod warunkiem że nawozy są suche.

Salmag z siarką® – nawóz azotowy N(CaS) 27,5-(6,5-4,5)
Nawóz granulowany, równomierne luźne granule o zabarwieniu od białej do szarej. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Granule wielkości 2-5 mm stanowią nie mniej niż 95% masy nawozu. Gęstość nasypowa: 1,1 kg/dm3.
Salmag z siarką® to mieszanina azotanu amonu (saletry amonowej) z siarczanem wapnia (anhydrytem). Nawóz zawiera 27,5% azotu (N), w tym 13,8% w formie amonowej i 13,7% w formie saletrzanej. Zawiera także 6,5% (CaO) wapnia rozpuszczalnego w wodzie i 4,5% (S) siarki całkowitej.

STOSOWANIE: Salmag z siarką® jako uniwersalny nawóz azotowy, może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe, pastewne i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie od wiosny do lata. Polecany w nawożeniu roślin krzyżowych (rzepak, rzepik, gorczyca, kapusty, kalafior, kalarepa), strączkowych, ziemniaka, cebuli, pora, czosnku i chrzanu oraz wczesną wiosną na użytki zielone. Ze względu na zawartość wapnia najlepiej, gdy po wysianiu jest wymieszany z glebą. Przy stosowaniu pogłównym, gdy nie ma możliwości wymieszania z glebą, stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.

Ze względu na higroskopijność Saletrosan® 26 Makro oraz Polifoskę® 21 i Salmag z siarką® można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z nawozami: Polidap®, Polifoska®, Polimag® S oraz z solą potasową, pod warunkiem że nawozy są suche.

Wyżej przedstawiona oferta Grupy Azoty to pełna gama nowoczesnych nawozów azotowych, w których zawarte są wszystkie trzy formy azotu, umożliwiające rolnikowi wybór nawozu w zależności od potrzeb, czyli terminu stosowania, gatunku uprawianej rośliny, czy też sposobu oraz możliwości technicznych stosowania.

Z dobrą efektywnością nawożenia azotem wiąże się właściwe zabezpieczenie roślin w siarkę, szczególnie wczesną wiosną, gdy po zimie jest ona całkowicie wymyta z wierzchniej warstwy gleby, dlatego przygotowano nowe produkty – nawozy azotowe z siarką. Nowe produkty o dużej, trwałej i wyrównanej granuli to Saletrosan® 26 Makro, Polifoska® 21 i Salmag z siarką® oraz znany od wielu lat Siarczan Amonu AS 21 o różnym uziarnieniu, czyli selekcjonowany makro, standard lub krystaliczny.

O walorach tych nawozów decyduje także znaczący dodatek wapnia, a przede wszystkim magnezu oraz powszechnie deficytowego boru.

Nie tylko precyzyjnie dobrany skład chemiczny, ale również jakość granulki, jej wyrównana wielkość, kształtna geometria oraz wytrzymałość mechaniczna i twardość zabezpiecza te nawozy przed zbrylaniem, kruszeniem, ścieraniem w trakcie transportu czy magazynowania i umożliwia rozsiewanie na znaczne odległości (nawet 42m).

Dzięki wysokiej jednorodności granulek można uzyskać wyjątkowo równomierny wysiew tych nawozów, a jakość granulek zabezpiecza przed zbyt szybkim wypłukiwaniem azotu i tym samym jego stratami w glebie. Te czynniki decydują bezpośrednio o wysokiej efektywności nawozów azotowych i azotowych z siarką z Grupy Azoty

VI.1. Nawozy azotowe VI.3. Nawozy wieloskładnikowe
Spis Treści